25.maj – Dan škole

Izgradnja prve školske zgrade JU OŠ “Višća”, Višća Donja počela je još za vrijeme stare Jugoslavije, nešto je rađeno i za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske a radovi su zvanično okončani 1946. godine. Završetak školskog objekta pomogli su sekcija za izgradnju pruge Brčko-Banovići i lokalno stanovništvo kako u novcu tako i u radovima. Rad u školi počeo je 1947. godine sa prvim učiteljem Groznik Ivanom, koji je bio porijeklom iz Slovenije. Naša škola dobija naziv „25. maj“ 1965. godine po Danu mladosti, koji se tada slavio.

Prvi podaci o brojnom stanju učenika i njihovoj prolaznosti zabilježeni su u Ljetopisu škole za školsku 1952/53. godinu gdje je nastavu od I-IV razreda pohađalo 140 učenika. 1958. godine sagrađena je četverozredna osnovna škola u Višći Gornjoj 1982. godine uz školsku zgradu u Višći Donjoj izvršena je dogradnja 4 učionice i fiskulturne sale. Tako u 1982/83. školskoj godini nastava se izvodi u 14 učionica u centralnoj i 4 učionice u dvije područne škole sa 31 odjeljenjem i 875 učenika. 

“Dragi učenici, kolege, uvaženi roditelji, saradnici i prijatelji naše škole,

Danas JU OŠ “Višća” puni 73 godine postojanja i nažalost nismo u mogućnosti obilježiti ovaj poseban dan na način kako bismo željeli i kako ova prilika zaslužuje.

U ovih sedam decenija svog postojanja i djelovanja naša škola je iznjedrila mnogo talentovanih, uspješnih a prije svega dobrih, poštenih i plemenitih ljudi. Na dan kada se obično rezimiraju rezultati rada želim istaći da mi možemo biti i više nego zadovoljni i ponosni. Postigli smo napredak u svakom segmentu rada i to zahvaljujući timskom radu i predanosti svih nas. Posebno želim pohvaliti sve vrijedne učenike, nastavnike i roditelje koji su odgovorili zadatku koji je stavljen pred sve nas u zadnja dva mjeseca. Hvala nastavnicama Senadi Mešić i Aidi Mujkić na posebno izdvojenom vremenu, trudu i ogromnom poslu kojeg su kao administratori na platformi uradile za našu školu.

Često kažem i ponoviti ću da ono na što smo mi najviše ponosni su naši učenici i njihovi uspjesi u učenju, vladanju, na takmičenjima a posebno smo ponosni na njihovo izrastanje u čestite, uspješne i humane ljude.

Na ovaj dan posebnog značaja za našu ustanovu želim izraziti zahvalnost svima koji su doprinijeli da budemo tu gdje jesmo, da idemo uzlaznom putanjom i da radimo na poboljšanju uslova rada i pružanja kvalitetnijeg obrazovanja našim učenicima.

U nadi da su nas nedaće i poteškoće sa kojima smo se suočili naučile nečemu i podsjetile na istinske vrijednosti ovoga života te uz želju da se što prije u školama oglasi zvono i čuje dječija graja i smijeh ovim putem svim našim učenicima i svojim kolegama zaposlenicima čestitam 25.maj – Dan škole .”

                                                                                                                                                   Direktorica škole

                                                                                                                                                   Sanita Mazić

 

Školsku 2019/20. godinu počeli smo sa 406 učenika raspoređenih u 20 odjeljenja a neke od naših aktivnosti bile su:

 

 

 

 

 

                                                                                                                              

Jedna od većih aktivnosti i vrijedna pomena jer će uveliko poboljšati uslove rada i boravka prije svega učenika ali i svih zaposlenika je svakako realizacija projekata zamjene stolarije i radijatora u objektu centralne škole koja je u toku a zahvaljujući donaciji Ambasade Japana u BiH u iznosu od 85 125, 46 KM.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbog nemogućnosti obilježavanja Dana škole na uobičajen način pokušali smo uskraćenu radost i ljepotu ovog dana, veselih lica, svečanih košuljica i haljinica, loknica, frizurica  nadoknaditi gledajući i čitajući radove naših učenika. Svi su puni ljubavi i pozitivnih emocija prema Školi a neke od njih odlučismo i podijeliti.

Čestitka školi

Sretan ti rođendan dobra moja školo,

danas nismo skupa,

zbog toga sam tužan.

Ja ti želim puno,puno dobrih đaka,

veselih i zdravih kao polja maka.

Da te krase peticama,i raduju pjesmicama,

čuvaju i paze,i često obilaze.

Školo moja, drugi dome,

hvala ti za znanje,drugare i radost,

za najljepše dane i za vječnu mladost.

Nek’ ti bude sretan svaki dan,

a posebno ovaj sretan rođendan.

                                                         Brkić Sanjin IIIc

 

Škola naša draga, starija je dama,

ona voli djecu, priredbe i ples,

ali sada rođendan dočekuje sama.

Hodnici joj pusti, tiho joj dvorište 

fale njena djeca da trče, da vrište.

Za rođendan svaki škola nam se sredi

Umije  se lijepo i lice uredi. 

Haljinu joj krase crteži dječice,

priznanja i pohvale uljepšaju lice.

Sada djece nema u okrilju škole 

ali radom od kuce pokazuju oni

koliko je vole.

Poslat ce joj crteže i pjesmice svoje 

rođendanski poklon najljepši baš to je. 

                                                                                                             Školi za rođendan od IVa

 

 

“U početku me bilo strah pridružiti se tako lijepoj zajednici. Škola u kojoj svi nose osmijehe cijeli dan. Škola u kojoj su najbolji nastavnici i učitelji. Škola u koju ja idem. Eto danas joj je rođendan i želim joj iskreno čestitati. Sve ove godine prigrlila je u svoje naručje bezbroj učenika. U nju dolaze mali, a odlaze veliki sa puno znanja. 25.maj obilježavamo kao njen rođendan i na taj dan smo svi radosni i kroz pjesmu joj čestitamo sve te duge godine postojanja. Nadamo se svi da ce ih doživjeti još puno i da će iz nje izaći ponosna djeca puna znanja.
Čestitam još jednom mojoj školi, mome drugom domu, njen rođendan i želim nam svima da se što prije vratimo u nju i slušamo veseli dječiji smijeh, ciku i vrisku, ali i da širimo svoje vidike učeći nove lekcije i stičući novo znanje.”

                                                                                                                                             Amina Hodžić VIIb
 
                                                                                         
SRETAN TI ROĐENDAN, ŠKOLO
Svoje znanje počela si 1947. dijeliti
I uspjela si djecu razveseliti.
Tvoj 73. rođendan slavimo odvojeno, 
Ali ne i zaboravljeno.
Sjećam se jos prvog dana 
Kada sam do tebe došla i 
Ispred vrata tvojih stala 
I tu stajala zagledana.
Pitala sam se kako 
Malo dijete da se snađe 
Kada u tu veliku zgradu uđe?
Ali kada smo tvoje zaposlenike ugledali
Svi smo se smirili i u njih gledali
Svi su bili jako raspoloženi
Kao da su da mi dođemo jedva čekali.
U svojoj  65. godini našu generaciju
U svoje okrilje si uzela i 
Svo svoje znanje na nas prenijela
I na tome sam ti veoma zahvalna.
Sve sto nam sada ostaje jeste da ti 
I ove godine čestitamo rođendan
I da ti bude izvanredan.
SRETAN ROĐENDAN ❤
Učenica: Senida Mehmedović 8b

Odlukom Nastavničkog vijeća pohvaljene su učenice Taletović Lejla i Pepić Amila zbog ostvarenih rezultata na takmičenjima i vannastavnim aktivnostima te su proglašeni učenici razreda za školsku 2019/20. godinu:

 1. Alimanović Selma I razred
 2. Tuholjaković Suhejla II razred
 3. Ahmetović Hajrudin III razred
 4. Ibrahimović Fadil IV razred
 5. Mulavdić Adelisa PŠ Višća Gornja
 6. Parić Adnan PŠ Šahići
 7. Mešić Inela V razred
 8. Mešić (Asmir) Adin VI razred
 9. Pepić Amila VII razred
 10. Mehmedović Senida VIII razred
 11. Alimanović Irma IX razred
Categories: Vijesti